РАДА 1: ЗНАЙТЕ ПРИЧИНИ ЗАКОННОЇ ЗУПИНКИ АВТОМОБІЛЯ
Є Закон України „Про національну поліцію”. Та є в ньому стаття 35, в якій розписано чіткий перелік підстав для зупинки автомобіля поліцейським.
І ось що в ній написано:
(тут ми пункти 35 статті перекажемо своїми словами, щоб було легше зрозуміти)
Поліцейський може зупинити автомобіль у таких випадках:
1. Якщо водій порушив правила дорожнього руху.
2. Якщо є очевидні ознаки, що машина несправна.
3. Якщо є інформація, що водій чи пасажири вчинили ДТП, кримінальний злочин чи правопорушення. Або речі в машині можуть виявитися знаряддям цього злочину.
4. Якщо ваша машина знаходиться у розшуку.
5. Якщо вас треба опитати як свідка злочину.
6. Якщо поліцейський хоче вас попросити допомогти іншим водіям чи пішоходам. Або попросити стати свідком ДТП.
7. Якщо поліцейський стоїть на дорозі, куди далі їхати не можна.
8. Якщо на машині закріплений вантаж, який у будь-який момент може впасти на дорогу.
9. Якщо, наприклад, ви невпопад сигналите або їдете по темряві без увімкнених ліхтарів.
10. Якщо ваша машина на номерах іншої країни, та поліцейському потрібно перевірити, чи вона законно катається по Україні.
11. Якщо ви або ваші пасажири - військовополонені, що втекли.
Все, дівчатка, крапка. Це все причини для зупинки автомобіля поліцейським.
І зверніть увагу: тут немає причин "перевірка документів". Тобто умовний сержант поліції Голопупенко не має жодного права зупинити вас посеред дороги та вимагати від вас показати документи. Ця вимога є незаконною.
РАДА 2: ПРАВИЛЬНО СПІЛКУЙТЕСЯ З ПОЛІЦЕЙСЬКИМ
Зустріч із поліцейськими – це неминучість для кожного водія. Хочете це чи ні, але рано чи пізно вам доведеться спілкуватися з дорожнім патрулем. Це ми гарантуємо.
Швидше за все, вас зупинять через порушення правил дорожнього руху. Засікли, що перевищили швидкість – зупинять. Не пристебнулися ременем безпеки – зупинять. Неправильно розгорнулися – зупинять.
І тут ваше завдання – знати, як правильно спілкуватися з людиною у формі. Перший варіант – включити наївну дівчинку, мило посміхатися та з усім погоджуватися. Другий варіант – знати хоч трохи закон та вести рівноправний діалог.
Жіноча автошкола топить за другий варіант
Ось, наприклад, ви їдете, а попереду вас гальмує поліцейський. Що робити?
Перше і найголовніше: не нервуємо. Розумію, що це буде складно. Але треба змусити тримати себе в руках.
Далі за списком:
• Зупиняємось там, куди показує інспектор. Але при цьому обов'язково з дотриманням правил дорожнього руху. Тобто не в зоні дії знаків, що забороняють, не на перехресті, пішоходом переході тощо.
• Вмикаємо аварійку. Піднімаємо ручник. Машину поки що можна не вимикати. Опускаємо скло дверей водія, готуємо водійські документи та залишаємося сидіти в машині. У жодному разі не виходимо назустріч поліцейському! Чекаємо на машині та розмовляємо тільки через відкрите скло.
• Підходить поліцейський і приблизно так представляється. "Доброго дня, інспектор поліції сержант Голодрищенко. Ваші документи, будь ласка, пред'явіть".
• І тут, перш ніж в жаху та тремтячим руками простягати йому свої документи, потрібно спокійно вдихнути та спитати у нього причину зупинки вашого автомобіля.
Важливо:
Спочатку поліцейський називає причину зупинки вашого автомобіля, а потім ви можете спокійно показати йому права, техпаспорт та страховку. Причому в жодному разі не передавати документи поліцейському до рук. Показуйте лише у своїх руках!
• Якщо реально порушили правила дорожнього руху, то поліцейський іде складати протокол, а ви чекаєте його у своєму автомобілі. Як тільки поліцейський протокол складе, то підійде до вас, ознайомить із текстом та дасть розписатися.
Тут ще один важливий момент:
Факт порушення правил дорожнього руху слід підтвердити. Поліцейський повинен показати запис відеокамери, навести свідків або довести ще якимось чином. От просто сказати, що ви, умовна Давидчук Олена, не пропустили на пішохідному переході людину, не котить. Немає доказів – немає порушення.
• Розписалися, отримали протокол на руки (а він зараз виглядає як касовий чек у супермаркеті), попрощалися та спокійно поїхали далі у своїх справах.
• Готуйтеся протягом 15 днів заплатити штраф, інакше сума зросте вдвічі. Або, якщо не погоджуєтесь зі штрафом, готуйте документи до суду.
І ще раз нагадуємо, що зупинити автомобіль поліцейський має право лише на підставі пунктів частини першої статті 35 Закону України "Про національну поліцію". Перевірка документів – це не підстава для зупинки вашого автомобіля. Зупинка машини безпідставно - пряме порушення закону посадовцем.
РАДА 3: ПЕРЕКОНАЙТЕСЯ, ЩО ПРИЧИНА ЗУПИНКИ НЕ НАДУМАНА
Припустімо, що ви на дорозі стикаєтеся з патрульним, який чудово знає статтю 35 Закону України "Про національну поліцію". До речі, на своїй практиці ми стикалися в основному саме з такими офіцерами. Хоча кажуть, що зараз у зв'язку з воєнним станом багато поліцейських не виконують норм закону.
Але раптом, справді, вас зупиняє співробітник Національної поліції та називає причину зупинки згідно із законом? Не поспішайте показувати йому свої документи. Спочатку слід переконатися, що причина зупинки не надумана.
Адже, якщо вдумливо прочитати цю статтю 35, стає зрозуміло, що хрін зрозумієш, що там написано. Начебто все зрозуміло, але при цьому нічого не зрозуміло. Навіть правознавці можуть по-різному інтерпретувати її зміст.
Жіноча автошкола Кривий Ріг, звісно, не юридична компанія. Ми прості люди, але свою думку щодо тлумачення змісту пунктів статті 35 Закону України "Про національну поліцію" маємо. Давайте коротко про це розповімо.
1. Зупинка через порушення правил дорожнього руху
Тут найпростіше. Порушив – отримуй. Але є нюанси. Насамперед, потрібні докази. Немає доказів – немає порушення, як ми писали про це в попередніх публікаціях.
Крім цього вам як водіям потрібно добре розумітися в правилах дорожнього руху. Інакше поліцейський може маніпулювати законом та звинуватити у надуманому порушенні. Типовий приклад: поліцейський каже, що ви не пропустили на зебрі пішохода. Та навіть надав відеозапис, як ви проїхали без зупинки повз пішохода.
І вам, перш ніж погодитися зі звинуваченнями, потрібно поміркувати та згадати, що написано у правилах дорожнього руху. І сказати, що, мовляв, у ПДР написано, що я зобов'язана знизити швидкість або зупинитися, щоб пропустити пішохода, який вже перебуває на пішохідному переході, та якому я можу створити перешкоду чи небезпеку. І далі: "Покажіть мені цього пішохода, якому я створила перешкоду чи небезпеку".
2. Очевидні ознаки, що ваша машина несправна
Це означає, що ви, наприклад, їдете зі спущеним колесом. Або з повністю розбитим лобовим склом. Або з-під капота вашої машини валить дим.
3. Якщо є інформація, що ви вчинили ДТП, ви чи ваш пасажир підозрюються у скоєнні кримінального злочину чи адміністративного правопорушення
Якщо ви їдете на розбитому в мотлох автомобілі, то так, цілком можливо, що ваша машина здійснила ДТП. Якщо ви їдете з перебинтованою рукою, при цьому блузка розірвана, а в салоні автомобіля лежить закривавлена сокира, то так, цілком можливо, що ви вчинили кримінальний злочин. Якщо ваша машина виляє з боку в бік, скло запітніло, а від вас смердить свіжим перегаром, то так, є підстави вважати, що ви - буха в гівно. Отже, вчинили адміністративне правопорушення.
Але раптом поліцейський каже, що є якесь орієнтування, що ви чи ваш пасажир скоїли злочин. У разі він повинен показати орієнтування. Ну, знаєте, як іноді клеять на стовпах: прізвище, ім'я, по-батькові, фотографія, вік, зріст, у що був одягнений, особливі прикмети. Якщо орієнтування немає, то це не причина зупинки, а особисті фантазії поліцейського.
4. Якщо машина перебуває у розшуку
Тут те саме: поліцейський повинен показати офіційний документ, в якому зазначено, що така машина справді розшукується. Немає документа – гуляй, Васю.
5. Опитування як свідок злочину
Тут, думаємо, що зрозуміло. Якщо на ваших очах якийсь довбень збив пішохода та поїхав, то треба розповісти поліцейському, що ви бачили.
6. Якщо далі їхати не можна
Попереду може бути перекрито дорогу через ДТП, руйнування мосту чи інші елементи дороги. Коли на вулиці Український був приліт, машини зупиняли та розвертали.
Ще раз проговоримо:
• Зупинити автомобіль поліцейський може лише з причин, зазначених у пункті 35 Закону України "Про національну поліцію".
• Причин "перевірка документів", "щось запитати" або "щось попередити" не існує.
Скажімо більше: причин зупинки для перевірки документів, "бо воєнний стан", теж не існує.
• Якщо вас зупинили та назвали причину відповідно до цього закону, не поспішайте показувати документи. Тому що:
а) поліцейський може погано знати законодавство і тому неправильно інтерпретувати причини зупинки, свої та ваші права;
б) поліцейський може добре знати законодавство (або думати, що добре знає законодавство) та намагатися маніпулювати заміною понять та смислів закону
Останній факт до теми зупинки поліцейським вашого автомобіля
Згідно з правилами дорожнього руху, якщо говорити своїми словами, зупинка триває не більше 5 хвилин. Якщо машина стоїть більше за цей час, а поліцейський так і не зміг назвати законну причину зупинки, то він повинен вас відпустити або оформлювати протокол затримання. Майте це на увазі.